2024.3.28 | Gedeon,Johanna

Kozmetikumok bodzából

A bodza külsőleg és belsőleg is hatásos gyógynövény. Kitűnően használható kisebb sérülések esetén, sőt a szépségápolásban is. Könnyen elkészíthető szerek a gyógy- és vegyszermentes házipatika összeállításához.

Bodzavirágos olaj

Töltsünk meg egy tiszta üveget bodzavirággal úgy, hogy az üveg tetején 3-4cm maradjon üresen. Az üveg méretétől függően adjunk hozzá 1-2 evőkanál almaecetet, majd töltsük fel extra szűz oliva olajjal úgy, hogy befedje a virágokat. Tegyük napos helyre 2-3 hétre és kevergessük naponta.

 

A 2-3 hét elteltével szűrjük át muszlinkendőn egy tiszta üvegbe. Hűvös, sötét helyen, vagy a hűtőben tároljuk.

 

Erősebb kivonatért megismételhetjük a procedúrát 2-3-szor úgy, hogy a bodzavirágos olajat újabb adag bodzavirágra öntjük és hagyjuk állni ismét 2-3 hétig. Friss virággal a legjobb, de szárított virág is használható.

 

Ez az olaj alkalmas bármely bőrtípus ápolására, de száraz bőrre kifejezetten jó, továbbá napégés, egyes ekcémák és övsömör tüneteinek enyhítésére is kitűnő. A bodzavirágnak emellett ránctalanító hatása is ismert.

 

Bodzavirág-víz

A bodzavirág-vizet már dédanyáink is használták arclemosásra, napégés kezelésére és általánosságban az arcbőr szépségének megőrzésére. A belőle készült szerek ugyanígy használhatók arcápolásra.

 

A bodzavirág-víz elkészítéséhez tegyük a virágszirmokat egy nagy hőálló tálba és öntsük fel forrásban lévő vízzel. Amikor kihűlt, szűrjük át kávéfilteren és tegyük két hétre a hűtőbe. A friss készítménynek nincs túl jó illata, a két hét hűtőben való pihentetés során azonban ez megváltozik. Amíg nem megy végbe a változás, ne hasznájuk.

 

Bodzavirág-ecet

A bodzavirágos ecet szintén nagyon jó arctisztító-arcápoló. Keverjünk össze egyenlő arányban bodzavirág-vizet és almaecetet. Az almaecet amellett, önmagában is jó tisztító és zsíroldó, így krémek maradékainak eltávolítására alkalmas, gyógyhatással is rendelkezik, így a bodzavirágos ecet szintén jó napégésre.

 

 

Bodzavirágos arctisztító krém

Hozzávalók:

1dl kókuszzsír vagy mandulaolaj

1,5 evőkanál folyékony lecitin

1dl bodzavirág-víz

 

Alaposan keverjük össze az olajat a lecitinnel. Kókuszzsír használata esetén először fel kell melegíteni, hogy folyékony legyen. Mikor szobahőmérsékletű, apránként adjuk hozzá a bodzavirág-vizet és keverjük botmixerrel. A keverék hamar összeáll krémmé, melyet legjobb hűtőben tárolni és kiskanalanként kivenni belőle használatkor. Hasonló készítményt használtak régen sebek, égések kezelésére, sőt az I. Világháború idején lovak gyógyítására is.

 

Bodzavirágos-mézes arclemosó

16 evőkanál natúr joghurtot és 5 evőkanál bodzavirágot melegítsünk fel óvatosan egy lábasban 30 percig. Vegyük le a tűzről és pihentessük 4-5 órán keresztül. Olvasszunk fel 2,5 evőkanál mézet. Melegítsük fel a joghurtos keveréket és szűrjük le. Adjuk hozzá az olvadt mézet és jól keverjük össze. Tiszta üvegekbe töltve hűtőben egy hétig eláll. Minden bőrtípusra használható. 

 

Bodzalevél-krém

Melegítsünk fel egy lábosban egy rész friss bodzalevelet két rész vazelinnel, míg a levelek megpuhulnak, majd szűrjük le. Tiszta üvegbe töltve címkézzük fel. Zúzódások, fagydaganatok kezelésére kiváló.

 

Forrás: hubpages.com, h2g2.com

Kapcsolódó cikkek